Parametry litého disku

Úvodní strana > Technický rádce >> Parametry litého disku

Šířka disku uvedená v palcích

1 palec = 25,4 mm, disky jsou dodávány např. v těchto šířkách: 5,5x14, 6x15, 7,5x17 atd.

Průměr disku v palcích

1 palec = 25,4 mm, disky jsou dodávány např. v těchto průměrech: 14“, 15“, 16“ atd.

ET (zális) disku

ET disku je vzdálenost mezi rovinou procházející středem disku a rovinou dosedací plochy disku (na brzd. kotouč př. buben). ET je udáváno v milimetrech. Čím je ET větší, tím je kolo více schováno v podběhu (zapuštěné dovnitř). Čím je ET menší, tím kolo více vystupuje ven z podběhu (vystupuje z blatníků). Tento rozměr disku je za podmínek správné rozteče a středového otvoru při výběru vhodného disku na Váš vůz velmi důležitý!!!

Rozteč šroubů disku

Každý disk má několik upevňovacích otvorů v pomyslné kružnici, kterými je disk připevněn k náboji auta. K dotažení disku používáme šrouby nebo matice (podle značky automobilu). Upevňovacích otvorů na disku je 3, 4, 5 nebo 6 (podle značky). Rozteč disku se uvádí v milimetrech, např. 4x100, 5x112, 6x139,7 atd.

Středový otvor

Udává se v milimetrech a každý výrobce používá jinou velikost. V případě různého průměru středového otvoru na automobilu a disku se používají středící kroužky. Bez nich by kolo nebylo správně vycentrováno a při jízdě by docházelo k vibracím. Pro správné vystředění Vašeho disku využijte naši širokou nabídku středících kroužků !!!

Šrouby / matky

Automobiloví výrobci používají k dotažení disku k náboji auta matky nebo šrouby, které mají několik variant dosedací plochy. Nejčastěji používaná dosedací plocha šroubu či matky je kužel, přesně vrtané disky či originální disky z prvovýroby mají dosedací plochu koule. Někteří výrobci litých disků používají k připevnění disků na Váš vůz originální příslušenství výrobce vozu, např. matku s rovnou dosedací plochou…

V případě jakýchkoliv nejasností či pochyb kontaktujte naše obchodní oddělení, kde Vám ochotně poradíme se správným výběrem disku a příslušenství na Váš vůz !!!